po stopách siedmich divov sveta


Artemidin chrám v Efeze

„Chrám Artemidy Efezskej je jedinečným príbytkom bohov na zemi. Kto ho raz uvidel, presvedčil sa, že nebo a zem si tu vymenili miesta a že svet nesmrteľných bohov sa tu presťahoval z nebies na zem.“.Tak začína Filón popis stavby, o ktorej sa celý starovek jednomyseľne zhodoval, že je najnádhernejšou na svete. Potom prechádza k porovnaniam: Giganti, ktorí zaútočili na bohov, nedosiahli svojou odvahou takú slávu ako stavitelia tohto chrámu svojím umením, Atlás, ktorý držal nebeskú klenbu, nemal takú silu ako základy, na ktorých stál Artemidin chrám, tretí div sveta, nestál na efezskej akropoli ako napríklad Parthenón na athénskej, ale na tienistej údolnej planine asi sedem kilometrov na východ od mesta. Nepatril dokonca ani pod zvrchovanosť efezskej vlády: tvoril samostatnú politickú jednotku, akýsi „miništát“ s vlastnou vládou, ktorú predstavovalo kolégium kňazov. Jeho územie bolo nedotknuteľné a neutrálne; kto naň vstúpil bez zbrane v ruke, mal právo neporušiteľného azylu. 

            Chrám bohyne plodnosti – Artemis – bol štyrikrát väčší ako Parthenón v Aténach. Táto predstava dodnes nadchýna milovníkov umenia. Artemidin chrám postavili v Efeze (dnešné Turecko). Posledné zvyšky tejto prekrásnej a rozmermi nevídanej stavby zmizli pred viac než 2200 rokmi. Predsa však o ňom vieme, že bol nesmierne krásny. Celý bol postavený z mramoru a zdobilo ho 127 stĺpov.
            Artemidin chrám mal unikátne stĺpy v iónskom slohu. 26 stĺpov stálo na podstavcoch s takmer dvojmetrovými reliéfmi umelcov. Chrám bohyne Artemis sa staval sto dvadsať rokov. Keďže bol tento nádherne zdobený chrám zaradený medzi sedem divov sveta, je veľká škoda, že sa nezachoval, hoci v jeho blízkosti je veľa dochovaných pamiatok. Dôvodom jeho skazy bol požiar v r. 356 pred naším letopočtom. Následne bol chrám zrekonštruovaný. Na rekonštrukcii sa podieľal Alexander Veľký. Okolo r. 262 bol chrám zničený Gótmi. Poslednou pohromou bol nájazd tureckej armády. V tom čase tu totiž žili Gréci. 
            V chráme bola svätyňa, v ktorej stála socha bohyne Artemis, ozdobená drahokamami a vzácnymi kovmi. V chráme bolo veľa umeleckých diel, na ktorých sa podieľali najlepší sochári tých čias. Chrám neslúžil len na náboženské obrady, ale aj ako obchodné centrum.